Vyjížďky

P7247176aneb nejčastější a nejoblíbenější aktivita :-). Ta, u které bychom mohli napsat no comment :-)

Ale přesto tu nějaký comment máme:

Jezdíváme na hodinku až tři. Trasu volíme podle toho na jak dlouho jedeme a jestli s nováčky nebo zkušenými jezdci. Trasa může vést lesem, loukami, po cestách, po rovince nebo trošku terénem. Trošku neboť kopce v blízkém okolí moc nejsou, nicméně jeden speciální na trénink jak vyjíždět a jak nevyjíždět kopec s koněm tu přeci jen máme ;-) .

Podle schopností a zkušeností volíme i rychlost na trase. Buď celou jedeme krokem nebo zařadíme úseky klusu či cvalu.

Nováčky – nejezdce buď vedeme na provaze z druhého koně nebo ze země, nebo si rovnou vyzkouší jízdu sami. Většina to během krátké chvilky zvládne, získá potřebnou sebejistotu a koně v kroku vede potřebným směrem.  Těžší už bývá koni důvěřovat a nesnažit se ovlivnit každý jeho krok, ale nechat to na jeho zodpovědnosti  :-)

vrbenské rybníkyI když jezdci (nováčci i mazáci) přijedou na vyjížďky s jakýmkoliv záměrem, vždy se po cestě kousek něčeho nového naučí. Učíme po cestách lidi, učíme po cestách koně.

Jezdcům nováčkům přiřazujeme koně zpočátku hlavně podle toho, který se k němu hodí – každý kůň má úplně jiný krok – délku, výšku, rychlost, synchronizaci nohou, prostě jiný pohyb ve všech třech dimenzích prostoru. Pokud byste během své první hodiny v sedle sedli na víc koní, poznáte to i jako laici. Takže využíváme naše zkušenosti a posazujeme jezdce na koně, který mu podle nás bude nejvíce vyhovovat a na kterém se nejsnáze naučí to potřebné.

bePokročilejší jezdci jsou „jiná káva“ :-) . Každý jezdec prochází určitým jezdeckým vývojem. Což je něco silně individuálního, stejně jako jsou individuální koně. Takže cítíme-li, že jezdec potřebuje změnu, dostane přiděleného jiného koně. Čas od času koně měníme i během vyjížďky – každý kůň je specialista na trošku něco jiného v terénu, takže jej třeba využijeme k naučení jezdce jak projet daným terénem. Důvodů změny koně je však hodně.

U stejného koně zůstáváme jen tehdy, jestliže se jezdec dostal na úroveň znalostí, jež mu vystačuje na to, co s koňmi chce prožívat a jestliže nemá touhu přesunout se na jinou úroveň.

Po cestě je samozřejmostí, že respektujeme ostatní výletníky – chodce i cyklisty. Většinou  poutníky s úsměvem pozdravíme. Dáváme pozor hlavně potkáváme-li děti – občas učiní nečekané věci. Zrovna tak s klidem a pozorností sledujeme psy, je-li třeba, majitele v klidu upozorníme, že někteří z koní nemají psy moc v lásce – hlavně Ali. Ostatní se k nim chovají s jezdci většinou slušně (dneska často i Ali, její hranice trpělivosti se psy je posunuta, ale ne vymazána), ale ňafající psík kolem nohou může kteréhokoliv vyvést z klidu a může po něm vykopnout a pejskovi i dost ublížit.

Na vyjížďky nejezdíváme při silnějším větru, neboť trasy od místa pobytu koní vedou mezi staršími stromy a hrozí pád větví, zrovna tak nejezdíme hrozí-li v brzké době bouřka.

 

Ceník příspěvků na aktivity

Dárkové poukazy