Pro nejmenší

Aktivity, jež jsou vhodné pro děti do šesti let věku:

 • Procházky s koňmi po hrázích českovrbenských rybníků nebo bývalém vojenském cvičišti – děti se vezou, rodiče a další dospělý doprovod jde pěšky nebo si též 1358071210058vyzkouší svezení se na koni a samostatně vede koně. Dle individuality dítěte  se mu po cestě věnujeme – některému vyhovuje jen se nechat vézt, jiné si potřebuje popovídat, dalšího zajímá jak ovládat koně, takže jej to necháme pod kontrolou vyzkoušet. Obě trasy jsou na cca hodinku chůze. Okolí českovrbenských rybníků je nádherné, doporučujeme foťák sebou.
 • Procházky s koňmi na sněhu se sáněmi či boby za koněm – jedna ze zimních radovánek, oblíbená dětmi. Tyto procházky bývají v rozmezí půl hodiny až hodiny v závislosti na počasí a oblečení dětí. Dospělí se mohou domluvit a vyzkoušet si jízdu za koněm na lyžích.
 • Hry s koňmi pro děti s rodiči. Jedna ze speciálních aktivit kombinující práci ze země i ze sedla. Určená pro rodiče, kteří by rádi trávili aktivně čas se svými dětmi a jejich koníčkem. Vedlo nás k tomu spousta kroužků pro děti, které jsou samostatně pro děti bez zapojení rodičů a málo společných vícegeneračních pravidelných aktivit.

  Podzimní pouštění draka s Torískem

  Podzimní pouštění draka s Torískem

  Podle věku dětí je rodiče učí, sdílejí s ním zážitek nebo spolu soutěží. To, že rodiče v počátcích nic o koních neví, vůbec nevadí, protože se naučí potřebné věci spolu s dětmi.

 • Základy ježdění na lonži. Obvykle bývá součástí výuky ježdění – často jen část hodiny, zbytek probíhá v jízdárně či jiném prostoru. Na lonži se zaměřujeme na zkvalitnění sedu – aby byl bezpečný pro děti a efektivní v komunikaci s koněm. Děti si zde zkouší i různé voltižní ( pro laika něco jako gymnastické či cirkusové) cviky, což je často baví a mají radost ze zvládnuté věci, které se zpočátku bály.

 • Výuka ježdění. Pravidelně se věnujeme výuce na jízdárně čitorikriz v jiném uzavřeném prostoru. Učí se efektivně a bezpečně sedět na koni, bezpečně s koněm manipulovat, učí se různé dovednosti na překážkách, hrají mezi sebou s koňmi hry. Výuka v tomto směru je hodně pestrá. Hodně závisí na tom, jaké děti jsou a co je baví. Čas od času zařazujeme do výuky i procházky v terénu.

Děti mívají při ježdění helmu, buď speciální jezdeckou či přilbu na kolo. Při ježdění v sedle se třmeny je třeba mít vhodnou obuv – vysvětlíme před první jízdou v sedle se třmeny. Dětem, jež se v sedle pohybují klusem i cvalem, je třeba dát i vhodné kalhoty – aby nedošlo vlivem tření při pohybu koně k jejich odření.